Skip to content →

Videofolio – edycja specjalna “ETGRC I”

Pozwólcie, że podaruję sobie wytłumaczenie jak narodziła się idea ETGRC, ponieważ w tej materii kończymy przygotowywać dla Was edit, który o tym właśnie traktuje. Ogólnie rzecz ujmując, to pierwsza edycja Emerica The Gold Rookie Contest była wyjątkowa z wielu powodów. Po pierwsze nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiliśmy, dla nas też to były pierwsze "szlify" i "koty za płoty". Po drugie takiej konwencji w Polsce też nie było i nikt z nas nie wiedział czy to się przyjmie i czy formuła się sprawdzi. Po trzecie wzięli w niej udział niesamowici riderzy, od których otrzymaliśmy super dema, które szturmowały Youtube, a po czwarte finał na zakończenie przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Tak właśnie rodziła się historia.

Tomek Radzioch

Spokojny koleżka z Częstochowy, który raczej od zawsze wolał stać z boku, niż na pierwszym planie. W jego jeździe spodobały nam się drzemiące w nim ogromne umiejętności techniczne, a wiele manuali w jego wykonaniu do dziś nie ma w Polsce swoich naśladowców. Później przez jakiś czas reprezentował mini brand White Widow.

Andrzej Kwiatek

Flower Power vel Endrju to w tej chwili postać bardzo dobrze znana na skejtowej scenie. Po publikacji jego demo, machina ruszyła i do dziś przewinął się przez wiele brandów, by obecnie na dłużej zagrzać miejsce w SK i Youth Skateboards. Andrzej jest mistrzem "transisions", ale świetnie czuje się w każdym terenie.

Maciek Trojanowski

Przyznam, że jak po raz pierwszy usłyszeliśmy o gościu z krainy majonezem płynącej, robiącym nollie heelflip bs nosegrind revert to byliśmy w niełym szoku. Doszło do tego, że dzieciaki z całej Polski jednak przekonały się do nas i zaczęły wysyłać nam swoje najlepsze materiały. Obecnie Maciek jest wspierany przez SK, Nike SB i Creme.

Dawid Cybula

O Dawidzie, podobnie jak o miejscowości z której pochodził wiedzieliśmy wcześniej tyle samo, czyli w zasadzie nic. Może to zabrzmi ignorancko, ale to dzieki niemu wiem gdzie na mapie leży ta miejscowość:) W tym czasie Dawid uraczył nas technicznym eldorado, które później w czasie finałów zostało potwierdzone i chłopak został zwycięzcą pierwszej edycji. Później przez jakiś czas Dawid był też wspierany przez Santa Cruz i nagrał dobry part do filmu Mateusza Sokalskiego "Stand Out".

Paweł Starczak

W kolejnej podróży palcem po mapie dotarliśmy do Zambrowa. Nadesłany materiał Pawła wyróżniał się nienagannym stylem i przede wszystkim pewnością jazdy. Niestety ze względu na kontuzję Paweł nie dotarł do nas na finały i nie mieliśmy okazji się poznać. Później niewiele słyszałem o chłopaku.

Łukasz Suska

Jest i Dixon, jest WWA i słynne koszulki do kolan:) Bardzo się cieszyliśmy, że w gronie Emerica jest reprezentant stolicy. Co do jazdy, to urzekł nas po prostu fajny styl i piękny flip na obie nóżki. Z tego co się orientuje to Łukasz jest wspierany prze Bolida, a ostatnio widziałem go nawet w deskorolkowej reklamie firmy Pezeta Koka. Miał też więcej niż kilka trików w Filmie Długiego 2, ale Dixon sprawdził się także jako organizator imprez. Ogólnie cały czas coś się dzieje!

Łukasz Stokowski

Reprezentant Nowej Soli koło Zielonej Góry, nazwanej przez nas później zagłebiem deskorolkowych talentów. Łukasz wjechał na tzw "pełnej piździe", że kopary nam opadły. Poza tym, jego demo było świetnie przygotowane w sensie kręcenia, montażu i ogólnie pomysłu. Może stanowić wzór dla innych riderów, którzy planują do nas wysłać swój materiał. Do dziś uważam, że materiał jest bangerem. Ponad 50 tyś. wyświetleń na YT.

Paweł Ratajczak

Także Szczecin doczekał się godnego reprezentanta w ETGRC. Paweł Ratajczak to "człowiek tailslide", bo właśnie ten trik kojarzy mi się z nim najbardziej:) Oczywiście nie jest tak, że Grzybek robi tylko ten numer, ale taila ma świetnego z całą masą kombinacji. Pamiętam, że na żywo razem z Maćkiem Heczko byliśmy pod wrażeniem pewnego i "atletycznego" stylu Pawła, który walił triki jak z shotguna – raz a dobrze. Grzybek cały czas jest aktywny, o czym możemy się przekonać oglądając edity, w których się dosyć często pojawia.

Marcin Myszka

W tym czasie, kiedy publikowaliśmy jego demo Marcin miał 10 lat, czyli był dzieckiem. Od innych dzieciaków w swoim wieku różnił się tym, że jeździł jak zły, kiedy pewnie inni jego koledzy zjeżdżali na desce z górki pod blokiem, albo odpychali się na kolanku. Demo tego małolata z Bielska to był zdecydowany przełom zarówno na polskiej scenie jak i w samym konkursie. Wysoka piątka dla Arama, "ojca" jego sukcesu:). Marcin śmiga w Emerica i Youth, a jego part w Easy Livin’ przypieczętował jego progres i tony zajawy. 

Janek Kietliński

Eudezet reprezentacja, czyli technicznie – klimatycznie prosto z Łodzi. Do dziś oglądając jego materiał to mam wrażenie jakbym oglądał jakieś nowojorskie video z lat 90-tych, a te czasy wspominam bardzo dobrze.

Jacek Gołda

W pierwszej edycji ETGRC dwa razy pojawia się nazwa miasta Kielce. Pierwszy raz za sprawą wspomnianego Trodżana, a drugi raz dzięki Jackowi Gołdzie. Surferska blond stylówa, outfit rodem z West Coast wczesnych lat 90-tych i efekty Movie Makera nie przysłoniły nam jednak samej zawartości merytorycznej, która była bogata. Jacek udowodnił że jest wszechstronnym zawodnikiem a demo, które ukazało się jakiś czas później w necie potwierdziło, że gość potrafi jeździć na desce jak mało kto. Jacek jest wspierany przez kilka firm, ale mi najbardziej rzuca się w oczy jako rider Ataf. 

Marek Szady

Podobnie jak w poprzednim przypadku Kielc, to dwóch swoich reprezentantów miała także Częstochowa, jeden otwierał, a drugi zamknął stawkę. Podobnie jak Tomek Radzioch, Marek nie był i nie jest gwiazdą fleszy, jednak czill jaki emanuje z tego przejazdu i miły dla oka styl powodują, że nawet po tych kilku latach dobrze się ten materiał ogląda. O ile się nie mylę, to był zmiksowany part z filmu Kontrast 3.

Jeżeli chodzi o rookiech, to w zasadzie to by było na tyle. Oczywiście wybaczcie, jeżeli coś pominąłem w opisach chłopaków, ale nie z każdym utrzymuję stały kontakt. Jednak śledzę to co się u nas na podwórku dzieje na bieżąco, i myślę że opisy nie odbiegają znacznie od rzeczywistości. Jednak fajnie jakby ktoś z tej dwunastki powytykał mi, że czegoś brakuje w komentarzach poniżej.

Na koniec pozostawilem sobie edit z finałów pierwszej edycji ETGRC, który był wyjątkowy z tego względu, że do naszej ekipy dołączył europejski team Emerica w składzie Jo Lorenz, Vladik Sholz i Eniz Fazilov. Spędziliśmy kilka dni śmigając w Krakowie, Katowicach i Częstochowie. Powiem tyle, że to był mistrzowski weekend i czas, który będę jeszcze długo pamiętał. Edit ten był częścią Soul of Sole (Technology), który prezentował 3 imprezy Es Game of Skate, EWITS Dzień Deskorolki i wlaśnie ETGRC. Tak jak wspomniałem wcześniej w głosowaniu riderów i naszej ekipy organizatorów zwyciężył Dawid Cybula, który otrzymał obfity roczny sponsoring od Emerica.

Korzystając z okazji zapraszam na kolejną część Videofolio, które będzie poświęcone drugiej edycji Emerica The Gold Rookie Contest, która około poniedziałku pojawi się na łamach naszego portalu.

txt: Wiktor Stasica

Published in Videofolio Wydarzenia

Comments are closed.