Standardowo zaczynając, (choć to sobie możecie w Wikipedii przeczytać) to Ali urodził się w Szwecji ponad 32 lata temu. Swoje oryginalne imie i nazwisko zawdzięcza pochodzeniu, ponieważ jego ojciec jest Algierczykiem a matka Finką. Deskorolką zajawił się od swojego starszego brata, który śmigał na rampie. Ali mieszkał w Angli, Francji, USA i Autralii, a obecnie sporo czasu spędza w Szwecji, gdzie przechodzi rehabilitację. Tyle w tym temacie.
Ali Boulala, to gość tak nieprzeciętny że aż trudno ubrać to w słowa. Tak apropo ubierania się, to patrząc na jego zachowanie, garderobę i jazdę, to nie przychodzi mi na myśl nikt inny, do kogo mógłbym go przyrównać w świecie deskorolki. Pod względem ekstrawagancji i przełamywania stereotypów był jednym z pionierów lat 90-tych wolności od konwenansów w skateboardingu. Zanim jeszcze Corey Duffel ubierał się w sposób jaki znamy, to 10 lat wcześniej Ali sam komponował sobie swoje cygańsko hipisowsko pirackie stroje. Nasz bohater zasłynął także ze swojej brawurowej jazdy, nonszalanckich ollie i jazdy na switch. Przez kilka lat też dumnie reprezentował ostro imprezującą ekipę Piss Drunx, w której za czasów świetności rządzili chociażby Andrew Reynolds czy Erik Ellington.
Wszystko pieknie się toczyło do czasu, kiedy w 2007 roku wraz z Shanem Crossem nie pojechali na motocyklu w “ciasnych butach”. Tak wiało, że przy zawrotnej prędkości 30 km/h przydzwonili w mur, co skończyło się śmiercią Shane’a, a dla Aliego kalectwem i dwuletnią odsiadką w australijskim więzieniu. Śledząc najnowsze wywiady z nim, widać że gość doszedł już do siebie psychicznie, i nawet się ohajtał, ale myślę że jeżeli chodzi o deskorolkę, to ponad 4 letnia przerwa w jeździe nie pozostawia złudzeń co do powrotu do czasów świetności, ale obym się mylił. Zresztą to jest nieważne, bo Ali nawet jak się odpycha na desce, czy czilluje z gitarką, to robi to tak stylowo jakby robił to od urodzenia.
Warto też podkreślić rolę jego sponsora Flip Skateboards, który wspiera go od wielu lat, i który był z nim czy się działo dobrze, czy źle. Zresztą Flip cały czas ma w swojej ofercie promodel Aliego.
Na początek proponuję 3 przejazdy z czasów młodości Aliego, kręcone jeszcze w Europie przez Jonasa Sohna i Kennetha Järvinen’sa do Run Magazinu. Widać że chłopak ma talent, ale za cholerę nie da się go poznać, ani po wyglądzie, ani po stylu.
Welcome Out Ali! part 1 from Bellows Skateboards on Vimeo.
Welcome Out, Ali part 2 from Bellows Skateboards on Vimeo.
Welcome Out, Ali part 3-1996 from Bellows Skateboards on Vimeo.
Baker Bootleg 1998
Ciekawy materiał, bo dokumentuje czasy jeszcze zanim Ali stał się wieszczem nowego stylu oraz z czasów początków metamorfozy. Triki poza wyjątkami nie zaskakują, ale jego styl jest bardzo wyróżniający się na tle innych. Nie zabrakło imprez, hooliganki i ujęć z UK.
Baker “2G” 2000
Ali wychował się na kątach, czego nie trudno się domyśleć po początku tego partu. Ponownie mamy miks trików z Europy i USA. Mi w pamięci najbardziej zostały perfekcyjne sw frontside flipy.
Flip “Sorry” 2002
Czyli zaczyna się rewelacyjna saga Flipa, w której Ali mocno odcisnął swoje piętno. Ollie z 25 schodów to reklamówka tego przejazdu. Oczywiście poza trikami jest sporo tzw. melanżu. Polecam triczki na switch!
Flip “Really Sorry” 2003
Podobnie jak wcześniej, Ali śmiga po wszystkim i gdzie tylko się da. Perfekcyjne spoty mieszają się z mega harpagańskimi miejscówami tylko dla orłów!
Osiris “Subject to Change” 2003
Pomimo, że nigdy jakąś specjalną sympatią do tej firmy nie pałałem, to trzeba przyznać, że “Subject to Change” był mistrzostwem świata. Ali ponownie dał czadu i po raz kolejny zakończył przejazd mega olką na drugą nóżkę. Aha, zapomniałbym o jego zajawce na skakanie gapów na wąskie murki, w których nasz bohater się specjalizuje.
Baker “3” 2005
Jak informuje nas napis na początku przejazdu, mamy do czynienia z tradycyjnym przejazdem Aliego, czyli: melanż, switch, melanż, zwariowane triki, ollie, melanż etc.
Flip “Extremelly Sorry” 2009
To już ostatni part Aliego, który był nagrywany do 2007 roku przed wypadkiem, ale i tak udało się uzbierać całkiem sporo dobrego materiału. W pamięci pozostało mi wybitnie wklejone w kąt fs ollie Zabawne jest to, że w jednym z wywiadów dla Thrashera, na pytanie: “jaki jest Twój ulubiony skater w wiezięniu, zaśmiał się i powiedział że Hosoi, i że przecież nie ma skaterów, którzy odsiadują wyroki”. Jednak życie napisało mu inny scenariusz…
Na deser, edit z legendarnego 411 VM, z działu przedstawiającego świeżaków Flipa. Po pierwsze to mam wielki sentyment to tego odcinka i do całego przedsięwzięcia jakim był ten video magazyn, a poza tym uważam, że ten materiał w 100% i najlepiej jak tylko można pokazuje jaki jest Ali.
Etnies European Open Krakow 2005 part 1 from Stowarzyszenie Cool Team on Vimeo.
Shane RIP, Ali wracaj do zdrowia!
txt: Wiktor Stasica
Comments are closed.