Skip to content →

Protest! – Skate – Park Tarnów

Kilka dni temu dowiedziałem się, że w Tarnowie miała miejsce dosyć dziwna sytuacja. Chodzi o to, że "ni z gruszki ni z pietruszki", na tamtejszym skateparku, będącym jedynym legalnym miejscem do jazdy, pojawił się inspektor z nadzoru budowlanego i po prostu zamknął miejscówę. Z technicznego punktu widzenia to faktycznie spot pozostawiał wiele do życzenia, ale żeby odrazu wydawać taką decyzję? Zwłaszcza, że żadna alternatywa nie została przedsięwzięta. Po prostu "ni ma jazdy, skończyło się". Na szczęście sprawę w swoje ręce wzięli sami lokalni skaterzy, z Dominikiem Dudkiem na czele, którzy za pomocą Facebooka ogarnęli niezłe zamieszanie w mieście, które jak się okazało poskutkowało i sprawa idzie w dobrym kierunku. Zapraszam na mały wywiad z Dominikiem i videorelację z protestu i rozmowy z samym Prezydentem Tarnowa, które pokazują, że warto walczyć o swoje, nie odpuszczać. W jedności siła!

Wiktor: Cześć Dominik, powiedz kilka słów o sobie, zwłaszcza w kontekście tej sprawy;

Dominik: Mam nadzieje obronić dyplom magistra we wrześniu 2011. Pracuje w Pałacu Młodzieży w Tarnowie na terenie, którego stoi skate-park. Prezydent Tarnowa to mój nadrzędny szef. Dopuszczam opcje, że od wtorku (16.08.2011) mogę być zmuszony poszukać nowej pracy.

Wiktor: Przybliż proszę sytuację, dlaczego na Facebooku ukazało się wydarzenie "Protest! Skate – Park Tarnów"?

Dominik: Na Facebooku siedzą wszyscy. Obecnie to jedna z najlepszych form komunikacji masowej.

Wiktor: Czy uważasz, że takie portale jak Facebook mogą pomóc Wam w walce o miejsce do jazdy?

Dominik: Ok. 700 osób w 12 godz. zainteresowało się tematem. Ci ludzie rozpoczęli dyskusje w mieście na temat skate-parku. Wstrzymano wykonanie decyzji Powiatowego Inspektora Budowlanego, nakazującego rozebranie elementów skate-parku.

Wiktor: Jak wyglądał dzisiejszy protest, jak frekwencja? Czy myślisz że miał on znaczenie dla osób decyzyjnych w tym temacie?

Dominik: Protest był pokojowy. Na facebooku ok. 700 osób dyskutowało, czynnie protestowała mniej więcej setka młodych ludzi z powiatu tarnowskiego. Czy Protest miał znaczenie? Nie wiem, czas pokaże. Prezydent miasta Tarnowa powiedział, że dostrzegł problem i wydał już odpowiednie decyzje. Do 17 sierpnia 2011 skate-park ma zostać wyremontowany i oddany ponownie do użytku.

Wiktor: Czy lokalne media zainteresowały się tym tematem i mieliście ich wsparcie?

Dominik: Relacje z tego wydarzenia zrobiło większość lokalnych mediów. Jedna z lokalnych telewizji przeredagowała informacje w ciągu jednego dnia i zmieniła pierwszy video artykuł pokazujący ignorancje prezydenta UMT na bardziej stonowany. Przekaz poszedł taki, że prezydent dostrzegło problem i się interesuje- PR działa.

Wiktor: Jak wogóle wygląda Wasza obecna sytuacja deskorolkowa w mieście?

Dominik: Obecnie to już nie wygląda.

Wiktor: Czy są jakieś perspektywy na zmianę tej sytuacji, prowadzicie jakieś działania w tym kierunku?

Dominik: Działamy od trzech lat. W tym czasie remontowaliśmy skate-park za własny sos. Przygotowaliśmy projekt budowlany skate-plazy ok.1400 m2. Inwestycje wstrzymano. Przygotowaliśmy koncept nowego spotu-rozmowy trwają. Czy są jakieś perspektywy ? Nie wiem.

Wiktor: Na koniec oczywiście życzę powodzenia w tym temacie i 3mam kciuki za zajebisty spot w Tarnowie!

Dominik: Dzięki i pozdrawiam.

Poniżej pełna relacja z przebiegu rozmowy z Prezydentem Tarnowa oraz materiał z lokalnej telewizji IMAV

ps. miejmy nadzieję, że to nie kolejne "obiecanki-cacanki"…

fot. Konrad Światłowski, Jakub Kaszuba

txt: Wiktor Stasica

Published in Wywiady

Comments are closed.