Skip to content →

Mekanism Skateboards

tshirt_stripes02.jpgMekanism Skateboards to firma deskorolkowa tak wyjątkowa i charakterystyczna w świecie skateboardingu, że nie mogliśmy jej pominąć na naszej stronie. Firma ta, która została założona w 2002 roku przez Freda Maechlera, w samym sercu Francji – Paryżu, swój nietypowy charakter zawdzięcza przede wszystkim kolaboracjom z przeróżnymi artystami i odejściu od amerykańskich kanonów….

Fread Maecheler to francuski skateboarder, który jak wielu z nas raczej słabo widział się w ” normalnej ” pracy, dlatego też w 1995 roku otworzył swój skateshop, w swoim klimacie, sprzedając rzeczy tych marek, które po prostu przypadły mu do gustu. Jak sam mówi : ” Pieniądze nigdy nie były moją obsesją, dopóki jest ich tyle bym mogł robić to czego pragnę, jest ok..”

W 1999 zmienił nieco profil, otwierając dystrybucję mało znanych wówczas we Francji brandów z Wschodniego Wybrzeża, takich jak: Zoo York, Infamous, Five Boro, Rookie etc.., a w 2001 przeniósł swoją działalność do Paryża. Przez te wszystkie lata działania w skate branży, pomimo tego że zawsze współpracowal z wybranymi przez siebie markami, zauważył że różnice kulturowe mają duży wpływ na to co się dzieje w skateboardingu na świecie. W Stanach jak wiadomo rywalizacja i szybkość to priorytety, natomiast we Francji do wszystkiego dochodzi się powoli ale solidnie, stawiając na styl i oryginalność, dlatego też Fred postanowił otworzyć nową kartę w swoim życiorysie…

W ten sposób w 2002 roku powstało Mekanism Skateboards, firma która bardzo mocno oddaje artystyczny i specyficzny klimat Paryża, jak i niezależną zajawkę samego twórcy. Dodatkowo brand ten bardzo mocno wspiera lokalną scenę deskorolkową, i jak każdy z prawdziwego zdarzenia posiada swój team w skład którego wchodza paryżanie: Bertrand Soubrier i Vassili Ritter.

Po dwóch latach robienia własnych grafik, Fred postawił na współpracę z kilkoma europejskimi artystami, takimi jak na przykład: John Maeda (profesor MTI Media Lab), Delta (pionier graffiti w Europie), Invader, Katharina Grosse, Zevs (paryska legenda graffiti). Zasada jest taka, że artysta, którego twórczość spodoba się w Mekanism, otrzymuje serię 100 desek, na których tworzy własne grafiki – oryginalne i jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki ( każdy deck jest inny i posiada swój „nr seryjny” wraz z autografem artysty).

Trzeba przyznać, że jest w tym soś wyjątkowego. Mnie osobiście podoba się to podejście do skateboardingu, dążenie własną ścieżką do wyznaczonego celu, dystans do obecnie panujących trendów i czysta deskorolkowa zajawka. Trzeba przyznać, że deski nie są tanie, jednak nie zapominajmy że mamy do czynienia ze swoistymi dziełami sztuki, unikatami, które powodują że nasza kultura jest jeszcze bardziej wartościowa, różnobarwna, a jednocześnie indywidualna i niepowtarzalna… i niech tak zostanie….

Oto niektóre z prac, jakie można zobaczyć na deskach Mekanism:

mekanis.jpg decks.jpginvader_makingoff.jpg

Poniżej zamieszczam też kilka linków, po kliknięciu których można uzyskać więcej informacji na temat tej firmy i artystów z którymi współpracuje:

www.mekanismskateboards.com

www.infamouslabels.com

http://spacecadetz.com/2006/10/18/interview-mekanism-skateboards/

http://untoldtruestory.blogspot.com/2005/12/mekanism-skateboards-interview.html

http://www.btinternet.com/~nsinbath/mekanism.htm

Published in News - Video

Comments are closed.