Skip to content →

Jak skompletować deskorolkę?

Pomożemy Ci skompletować idealną deskorolkę 🙂

Słowem wstępu należy podkreślić, że poniższy poradnik przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają jeździć i chciałyby odpowiednio skompletować swoją dechę. Każdy skater, który miał choć jedną deskę, jest w stanie oszacować, czy następna powinna być szersza czy węższa albo czy tracki i kółka pasowały do reszty itp. Jeżeli chcesz kupić tracki czy kółka, które w poniższym poradniku nie są zalecane do danego decka – zrób to! Skateboarding to kreatywność i niech tak pozostanie!

W pierwszej kolejności kieruj się własną opinią; jeżeli jeszcze jej nie masz, po to jest ten przewodnik!

Lepiej wybrać kompletną deskorolkę czy własny zestaw?
Zdecydowaną zaletą zakupu gotowego zestawu jest jego cena! Komplety to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować jazdy na deskorolce i nie mają preferencji co do firmy, szerokości decka, tracków itp. Zdecydowanym minusem jest natomiast mała różnorodność w oferowanych zestawach, ponieważ większość desek ma tą samą szerokość i wielkość kółek, a różni je jedynie szata graficzna.

deck-element-nyjah-tarot-card

Jak wybrać deck?
Szerokość
Najważniejszym parametrem przy wyborze decka jest jego szerokość. Wybór właściwej szerokości zależy od długości stopy oraz preferencji ridera. Dla osób z numerem buta do rozmiaru 41-42 zalecane są wąskie decki do 8.0”, osoby z dłuższą stopą lepiej będą się czuły na deckach o szerokości 8.0” – 8.25”.
Osoby preferujące jazdę techniczną, schody, murki itp. częściej wybierają deski wąskie niezależnie od długości stopy (do 8.0”). Dla Riderów, którzy wolą vert (minirampy, qutery, bowl), zaleca się szerokie deski 8.0” i więcej.
Jeżeli nie masz zamiaru robić tricków, a chcesz jedynie jeździć ulicami miast, zasada jest jedna – im szerszy tym lepszy!

Firma
Wybór firmy decka zależy wyłącznie od preferencji skateboardera, gdyż każda z nich posiada własny team, styl i grafiki. Wybór należy do Ciebie!

Technologia
Wiele spośród oferowanych przez Skateboard.pl decków posiada specjalną technologię wytwarzania, dzięki której deck staje się mocniejszy i bardziej sprężysty. Każda firma posiada inną technologię, jednak większość z nich cechuje się tymi samymi właściwościami i podobną techniką produkcji.

kółka-wi15

Jak wybrać kółka?
W skrócie: większość osób wybiera kółka o wielkości od 51 do 53 mm.
Jeżeli powyższa odpowiedz Cię nie zadowoliła, zapraszamy do lektury.

Przy wyborze odpowiednich kółek kierujemy się następującymi kryteriami:
wielkość – osoby preferujące wąskie decki najczęściej wybierają małe kółka, natomiast te lubiące minirampy itp. wybierają szerokie decki i wielkie kółka.
twardość – wyrażona na „skali – a”. Zasada jest prosta – im wyższy numer „A” tym twardsze kółka, tak więc 98a oznaczają miękkie, 101a twarde.
Twarde kółka charakteryzują się lekkością, są znacznie bardziej śliskie, co ułatwia dokręcanie trików na betonie. Idealne do betonowych skateplaz, bardzo kiepsko sprawują się na śliskich powierzchniach (marmurowe miejscówki) oraz kiepskiej nawierzchni (stary beton). Jak się zapewne domyślacie, parametry miękkich kółek są odwrotnością twardych.
Bieżnik – jest to parametr zależny od preferencji ridera. Duże kółka najczęściej posiadają też duży bieżnik
i przeznaczone są na rampy, choć od tej reguły bywają wyjątki.

lozyska-lucky-bearings-hardball

Jak wybrać łożyska?
Jedynym kryterium wyboru łożysk jest ich szybkość wyrażona w systemie ABEC. Niestety, ta numeracja nie odzwierciedla rzeczywistej wartości łożysk. Łożyska oznaczone symbolem ABEC 7 mogą być wolniejsze od ABEC 3, zatem by uzyskać pewność wyboru odpowiednich łożysk, trzeba je przetestować lub uzyskać informację od nas.

traki-wi15

Jak wybrać traki?
Szerokość
Traki powinny być podobnej szerokości co deck, dlatego przyjęło się że traki:
7.5” pasują do decka 7.75” – 7.5”
7.67” pasują do decka 7.87” – 7.625”
7.75” pasują do decka 8.0” – 7.75”
7.87” pasują do decka 8.125” – 7.8”
8.07” pasują do decka 8.25” – 8.0”
8.25” pasują do decka 8.5” – 8.25”

Wysokość
Wysokość zależy od:
wielkości kółek – duże kółka (56 mm i więcej) wymagają wysokich traków.
preferowanego stylu jazdy – niskie traki (low) ułatwiają nam robienie flipów i nadają desce większej stabilności oraz wymagają małych kółek. Wysokie traki pomagają uzyskać większą prędkość dzięki dużym kółkom (rekomendowane do ramp, bowli, quarterów).
Dla początkującego ridera polecamy uniwersalne, średnie traki.

Pozostałe elementy
Jeżeli posiadasz już główne części deski, czas wybrać niezbędne dodatki.

Podkładki pod traka
Nie są niezbędne, jednak wiele osób ich używa. Dzięki nim jazda staje się stabilniejsza, drgania są stłumione, a same traki stają się wyższe, dzięki czemu można przykręcić większe kółka. Podkładki różnią się kolorem, firmą i wzorem, jednak wszystkie mają takie same właściwości.

Montażówki
Mocują traka do decka. Od Ciebie zależy czy będą przykręcane na imbus, czy na krzyżak. Długość montażówek zależy od tego, czy wybraliśmy jazdę z podkładkami, czy bez – jeżeli je posiadamy, będziemy potrzebować dłuższych montażówek.

Papier
Poszczególne firmy różnią się ziarnistością, kolorem, ewentualnym nadrukiem. Wybór odpowiedniego papieru zależy od gustu. W SUPERSKLEPIE kupując dowolny deck, możesz kupić papier Jessup lub Amok po obnizonej cenie! Zobacz >

Jeżeli ciągle to czytasz to gratulujemy! Wiesz jak złożyć odpowiedni dla siebie sprzęt. Teraz pozostaje tylko Twoja deska i wolność jazdy!

Zapraszamy tutaj: http://supersklep.pl/skateshop

Zajawa z Tobą.
Skateboard.pl

Published in Skate stuff