Hieroglyphics to kapela, która dla zajawkowiczów hiphopu jest klasą samą w sobie. Raperzy z OAKLAND w podstawowym składzie: Casual, Pep Love, Soul of Mischief (Opio, Tajai, , A-Plus, Phesto), Domino, Del The Funky Homosapien a.k.a. Deltron 3030. Doskonałe bity, świetna liryka
stroniąca od gangsterskich klimatów sprawiła, iż marka Hiero jest znana na całym świecie…
Założyciele tej formacji (Opio, Tajai, A-Plus, Phesto) na początku nagrywali dla kultowej wytwórni JIVE – wydali w tym labelu dwa albumy pod nazwą Soul Of Mischief (protoplasta Hieroglyphics). Prestiżowy magazyn muzyczny The Source zaliczył ich album do Top 100 najlepszych albumów hip hopowych (biorąc pod uwagę ilość kapelek i raperów w samym USA jest to spore wyróżnienie).
Po wygaśnięciu kontraktu z wytwórnią JIVE, postanowili stworzyć własny kolektyw muzyczny HIERO IMPERIUM. Ta undergroundowa wytwórnia skupiła w swoich szeregach raperów (mało znanych w komercyjnym świecie za to bardzo rozpoznawalnych i cenionych na podziemnej scenie muzycznej) OC (z Rawkus records), Encore, Z-Man, Breeda Weeda. Poczynając od solowych albumów Del The Funky Homosapien, kończąc na najnowszej płycie Hieroglyphics ?Over time ?, każda produkcja z OAKLAND to prawdziwy rarytas.
Warto wspomnieć, iż kawałki Del?a ukazywały się na każdej playliście do gry Tony Hawk
(poczynając od THPS2 kończąc na TH Project 8). Jeden z tych numerów, Del napisał specjalnie do gry (kawałek o deskorolce, w którym rymy składają się z nazw tricków). Niewątpliwie Del jest wizytówką całej formacji, jeśli ktoś nie kojarzy Hiero – na pewno kojarzy Del?a. Historia jego dyskografii sięga początku lat ?90-tych, czyli dużo wcześniej niż powstała cała koncepcja Hieroglyphics. Del dołączył do Hieroglyphics zaraz po rozwiązaniu kontraktu z JIVE records. Kawałki z Hiero Imperium były używane wielokrotnie jako podkłady muzyczne do skate video magazynów 411 (Full fist, Mind body & soul, Oakland, Powers that be, Soweto oraz wiele innych).
Hieroglyphics mają na koncie 3 pełne albumy (nagrane całym składem): 3rd Eye Vision (1998), Full Circle (wydany w 2003 – zdecydowanie najlepszy) oraz najnowszy z tego roku ?Over Time? (trzymający poziom, ale nie tak dobry jak poprzednie) oraz dwie składanki ?The Buliding? oraz ?The Corner? zawierające remixy kawałków z pełnych wydań. Do tego dochodzą jeszcze dwa woluminy Oldies oraz Hiero B-sides wydany tylko i wyłącznie na kasecie magnetofonowej (co gwarantuje brak możliwości skopiowania w dobrej jakości – niedostępny nigdzie na mp3). Nie tak dawno ukazało się coś w rodzaju The best of ? Hieroglyphics Essentials ? limitowane wydanie dwupłytowe zawierające największe hity członków tego labelu. Ponad to każdy z ?Hiero? raperów, nagrał solowe albumy (zainteresowanych odsyłam do oficjalnej strony Hieroglyphics). Mogę napisać tylko tyle, że jest tego sporo… sam Del ma na koncie 6 albumów oraz kilka singli i EP.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż Del nagrał tytułowy kawałek do filmu ?Made In America? z Whoopi Goldberg (jeden z tych filmów, którymi TVP męczy nas od 10 lat). Utwór został nagrany w 1993 roku i ukazał się na albumie ?No need for alarm? oraz na ścieżce dźwiękowej do tego właśnie filmu. Poza wydawnictwami pod pseudonimem Del the Funky Homosapien, wydał on jedno z najbardziej kasowych (najlepiej sprzedających się wydawnictw) – płytę DELTRON 3030 ( jego drugi pseudonim), to właśnie z niej pochodzi hit do gry THPS ?Positive Contact?, który pomimo zmieniającej się ciągle playlisty, ukazywał się na kolejnych edycjach gry.
Jeśli chodzi o pozostałych członków zespołu zaraz po Del?u warto wymienić Pep Love, który co prawda nie ma aż tak dużej ilości solo produkcji, ale ma najbardziej charakterystyczny flow (kojarzony z Hiero), wydał dwa solo albumy oraz jeden mixtape. Solowe albumy wydali również Casual, Tajai, A-Plus oraz Opio.
Sukces Hieroglyphics opiera się na kooperacji doskonałych producentów (Domino, A-Plus) z równie dobrymi raperami (Del ,Opio, Pep Love, Tajai,Casual,Phesto). To połączenie sprawia, iż koło produkcji Hieroglyphics nie można przejść obojętnie. Beat’y produkowane przez A-Plus oraz Domino pozbawione są monotonii i bogate w ciekawe dźwięki. Największe hity zespołu to Make Your move z damskim wokalem Goapele (jedyna kobieta wydająca w Hiero), Powers that be, After Dark, oraz promujący zespół w telewizji hit Soweto .
tekst: Maciek Zgórkiewicz
Comments are closed.