Jutro (środa, 15.06) o godzinie 18:00 w siedzibie „Res Publiki Nowej” przy ul. Gałczyńskiego 5 w Warszawie aktywiści i praktycy kultury z Lublina i Warszawy dyskutować będą na temat oddolnych, obywatelskich inicjatyw kulturalnych w Lublinie. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki „Kultura szeroka. Księga wyjścia”, w której są przedstawiane działania kulturalne wymykające się schematom. Jednym z tych działań jest skateboarding.
Kultura niezależna? Alternatywna? A może niszowa albo offowa? Żadne z tych określeń nie obejmują całego spektrum aktywności podejmowanych spontanicznie i oddolnie przez mieszkańców. Dlatego Marcin Skrzypek stworzył pojęcie kultury szerokiej, w której mieści się wszystko to, co wolne od wpływu skostniałych instytucji publicznych. To wszelkie działania kulturalne, wymykające się schematom.
Jakie znaczenie mają style życia, pasje i fascynacje zwykłych mieszkańców? Czy płynie z nich jakikolwiek pożytek dla całej społeczności? Czy warto przyglądać się amatorskim próbom, zamiast pójść do profesjonalnego teatru, muzeum, galerii? Co rozwijać powinna miejska polityka kulturalna? Jakie dziedziny kultury należy finansować, a z jakich nie ma pożytku dla lokalnej wspólnoty?
Na te tematy dyskutować będą lubelscy i warszawscy społecznicy i artyści:
– Krzysztof Księski, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”,
– Boniek Falicki, projektant skateparków, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych,
– Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia "Dla Ziemi",
– Marcin Skrzypek, członek Orkiestry Św. Mikołaja, koordynator Forum Kultury Przestrzeni, współzałożyciel Porozumienia Rowerowego i Społecznego Komitetu Organizacyjnego Lublin ESK 2016,
– Łukasz Strzelczyk, manager kultury, organizator koncertów i festiwali (Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Trzecia Fala),
– Cezary Ciszewski, reżyser, dziennikarz, varsavianista, lider ruchu „Miasta w komie” i Komórkowej Telewizji Osiedlowej.
Dyskusję poprowadzi Xawery Stańczyk („Res Publica Nowa”).
Comments are closed.