Skip to content →

4teropak – Maciek “Sfah” Barański

Tym razem z naszym 4teropakiem zawędrowałem do Maćka Barańskiego z WWA, bardziej znanego skejtowej publice jako Sfaha. Jednocześnie zaznaczam, że tak jak Wam, to mnie także nie przyszło na myśl, żeby nasza krótka pogawędka nie była związana z portalami, Internetem, i oczywiście IDO, którego mój gość jest autorem i redaktorem. Nie da się tego pominąć, ponieważ Sfah zrobił to, do czego inni być może dążyli, ale po prostu wymiękli, lub zapomnieli jaki mieli cel. Nikt wcześniej nie podchodził tak poważnie do systematyczności pracy, i ilości newsów serwowanych nam każdego dnia. Pomimo tego, że sam długo nie mogłem się przekonać do IDO, ze względu na często niski poziom komentarzy, i wszechobecne zjawisko hejtingu, to w końcu jednak doceniłem to co robi Maciek i reprezentuje IDO.

Zapraszam do lekturki, która mam nadzieję, że nie pozostanie bez echa.

Bazując na Twoich doświadczeniach (chodzi mi głównie o IDO), jakie wyróżniasz rodzaje hejtingu:)?

Hehehehe, nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale w sumie da radę to pewnie w jakiś sposób scharakteryzować, ale przydałby się tu jakiś socjolog.

1. Hejting naturalny – mam nadzieję, że to najrzadziej pojawiający się gatunek. Czyli komentarze negatywne tworzone przez osoby zrozpaczone, u których po przeczytaniu, czy obejrzeniu pierwszych 10 sekund filmu rodzi się taka nienawiść, którą po prostu musi przelać na internetowe kartki ido. Coś kogoś wk…wi i po prostu musi kogoś obrazić, wyciągnać najgorsze brudy i tym podobne, tylko po to by poczuć się rozluźnionym z poczuciem spełnionego zadania. Takich ludzi akurat nie rozumiem, bo sensu w tym nie widzę, ale poczytać takie rzeczy bardzo lubię, hehehe.

2. Hejting prowokacyjny – mój ulubiony rodzaj, który znając życie każdy choć raz uprawiał. Czyli po prostu komentarz, który pociągnie za sobą lawinę innych w celu po prostu prześmiewczym. Jest spora garstka ludzi, którzy po takim delikatnym uszczypnięciu muszą odpisać, co rodzi kolejny rodzaj hejtingu.

3. Hejting sprowokowany – czyli odpowiedź na rodzaj nr 2 ;). Często się zdarza podczas polskich filmików, gdzie co gorsza osoba, której dotyczy dany wpis zaczyna brać udział w dyskusji, co często prowadzi do tego, że się po prostu ośmiesza. Zdarzyło się już parę sytuacji, gdzie ktoś zwykłym głupim komentarzem na ido zrobił z siebie głupka bo najprościej w świecie dał się sprowokować.

4. Hejting konstruktywny – najmilej widziana przeze mnie opcja, ale często krytykowana przez osoby, którzy wciąż żyją przekonaniem, że cokolwiek się dzieje w polskiej deskorolce jest dobre, niezależnie czy zostało to zrobione źle czy dobrze. Takie osoby potrafią zauważyć, że coś zostało do dupy nagrane, źle zorganizowane, czy ktoś chce zarobić za dużo pieniędzy hahaha. Nie no chodzi o to, że minęły już czasy, że wystarczy zrobić cokolwiek by być zbawcą polskiej deskorolki, trzeba się wziąć w garść i dawać z siebie wszystko, bo inaczej ktoś Ci to wypomni na ido i tak właśnie powinno być moim zdaniem.

Jakie są słabe strony polskich portali/mediów deskorolkowych.

1. Brak systematyczności – niestety trzeba siedzieć 24h na necie i być na bieżąco z każdym newsem by być pierwszym, oraz codziennie przygotowywać dobry materiał dla swoich czytelników.

2. Brak pomysłu na siebie – ja robię newsy video i wszystkie co ważniejsze są u mnie od ponad 3 lat, na paru innych stronach nie widzę nic co wyróżnia je spośród innych, ale są spoko bo przynajmniej jak mnie coś ominie to mam skąd skopiować, bo w końcu takie jest moje zadanie. 😉

3. Brak współpracy – myślę, że brak czegoś takiego jak wzajemna pomoc w zakresie, w którym akurat każdy z nas jest dobry. Gdybyśmy tak wszyscy razem współpracowali to nie marnowalibyśmy czasu na prześciganie się w newsach tylko tworzyli naprawdę fajną, i unikalną treść dla czytelników.

4. Dzieciaki – małolaci to jest przyszłość polskiej deski i to na nich trzeba się skupiać. Dawać im rozgłos, deski, koszulki, wszystko czego potrzebują by się rozwijać, i pompować w nich zajawę oraz motywacje. Wiadomo, że 90% małolatów tego nie doceni i inni mogą się śmiać, że łee sfahu trzyma z gnojami, ale kontakt z nimi jest moim zdaniem najważniejszy. Widok jak dzieciak się rozwija, i z flipa na flacie rok później przeskakuje na flipa ze schodów jest niesamowity, więc kto ma możliwości i narzędzia by im pomóc niech się na tym skupi.

Jak myślisz, w czym tkwi sukces IDO?

1. Systematyczność.

2. Wolnośc słowa w komentarzach ;). 

3. Stare montaże, robione totalnie bezspiny, które były fajne i beztroskie, dzieciaki lubiły to oglądać i teraz mnie nienawidzą za to, że nie potrafię już czegoś takiego zrobić ponownie, a takich rzeczy niestety nie da się zaplanować i ot tak zrobić.

4. A sukcesem nazwałbym to, że udaje mi się robić to co naprawdę lubię, oddaję temu serce i jak widać ciężka praca to jest jednak recepta na 'sukces' – rodzice jednak nas nie oszukiwali.

Jakie są Twoje ulubione strony branżowe.

1. IDOSK8.com – jestem największym fanem swojej strony.

2. skateaffair.pl – chyba jedyny skate strona w PL, która ma na siebie własny pomysł.

3. skateboard.pl – jest spoko, tylko chyba niestety odeszliście trochę od tego 'artykułowego' trybu.

4. thedcembassy.com – cała idea tego miejsca jest kozacka, marzy mi się takie coś na maksa, no i to bardzo dobry dowód, że można zrobić Berrics bez wstydu i na pełnej zajawce.

Published in Wywiady

Comments are closed.