Skip to content →

Videofolio – Ronnie Creager

Jako że w zeszłym miesiącu mieliśmy do czynienia ze stosunkowym młodzieniaszkiem (chodzi o Leo Romero), to tym razem mamy do czynienia z prawdziwym wapniakiem, gdyż Ronnie ma już na karku 37 lat. W Polsce po 30-stce można wziąć udział w takich zawodach dla starszych, siwiejących panów, ale w Stansach, to takie zawody organizuje się dla gości powyżej 50-tki. Widzieliście na ostatnim Maloofie Andrew Reynoldsa (33 lata), albo właśnie Ronniego? Goście wrzucają takie sztosy, jakby czas się zatrzymał. 

Nasz dziesiejszy bohater, to urodzony Kalifornijczyk, który swoją przygodę z deską zaczął w wieku 4 lat, czyli dla wielu w czasach prehistorycznych:) Jest jednym z niewielu skaterów, którzy nie ulegli modzie i najróżniejszym trendom w skateboardingu. Od 20 lat w niebieskich jeansach, t-shircie i czapce z zagiętym daszkiem. Bardzo podoba mi się ta prostolinijność, która z czasem wydaje mi się, że będzie jeszcze bardziej atrakcyjna i kultowa. Jego styl jazdy i technika należą do absolutnej klasyki gatunku. Pomimo tego, że większość kojarzy Ronniego z trikami flatowymi to myślę, że poniższe zestawienie otworzy oczy na to, jak wszechstronnym i nie do końca docenianym jest on skaterem. 

Foundation – Cocktails 1992

To film z początków profesjonalnej kariery Ronniego, w którym możemy zobaczyć zarówno flatowe sekwy, jak i schody, a nawet porki, mieszające się ze starą szkołą krawężnikową. Oczywiście jeansy 3/4 rządzą. Jako ciekawostkę mogę dodać, że jak się dobrze przyglądniecie nasz bohater śmiga w bucikach Etnies, tyle że raz mają one charakterystyczne logo "E", a raz nie mają. Wiąże się to z tym, że Ronnie odpruwał je z butów, bo go ono denerwowało:)

Foundation – Super Conductor Super Collider 1993

To drugi i ostatni film w barwach Foundation, z którego później został wylany. Ronnie zaczyna się nam jawić jako "super tech hero". Warto zwrócić też uwagę na jego sposób odpychania się na switch, który naprawdę robi wrażenie. Natomiast sekwa na EMB to przykład jak nie należy filmować;)

Gullwing – Revival 1994

To w zasadzie kilka triczków nagranych do filmu Gullwinga, czyli zapomnianej i już chyba nie funkcjonującej firmy trucków, które zresztą mile wspominam, bo sam je miałem. Fs heelflip z niemałego setu robi duże wrażenie!

World Industries – 20 Shot Sequence

Ronnie miał w nim ostatni part, co mówi samo za siebie. Techniczne sekwy na najwyższym poziomie pod Stonesów to hit na wakacje 4ever. Dodam tylko tyle, że do Blinda ściągnął go sam Rodney Mullen.

World/Blind/101 – Trilogy 1996

Legendarny film i kwintesencja ultra technicznych sekw na obie nóżki jak na tamte czasy. Zupełnym zaskoczeniem jest gdy między nimi Ronnie skacze z 2 metrowego gapu. 

Pig – All Systems Go! 1998

Pod koniec wspólnego partu zobaczycie kilka triczków Ronniego. Można obejrzeć, ale to raczej pozostaje tylko niedosyt. W pamięci utkwił mi pierwszy jego triczek – sw fs noseblunt 27 out.

411 VM 36 – Day In The Life 1999

W tym odcinku "dnia z życia" z legendarnego 411VM, Ronnie w różnych miejscach chowa fanty od swoich sponsorów (ten motyw zdaje się, że widziałem jakiś czas temu także w Blind Sunday Fundays). Poza tym dowiadujemy się, że Ronnie jest także ostrym zajawkowiczem fingerboardu. Widać, że ten dzień bardzo zmęczył chłopaka;)

éS – Menikmati 2000

Film, o którym już wpomniałem we wstępie jest czymś w rodzaju zapowiedzi nowej ery skateboardingu, a także dopracowanym dziełem. Team eS’a z tamtych czasów, to bezprecedensowy "dream team". Jeżeli chodzi o Ronniego, to dochodzi na wyżyny swoich technicznych skillsów, a sekwy w jego wykonaniu nigdy wcześniej nie wyglądały na takie płynne i perfekcyjne.

TSA – Life In The Fast Lane 2001

Part ten jest zupełnie inny od poprzedniego, w zasadzie pod każdym względem. Mamy w nim więcej skoków, ale także długi i ładny boardslide na poręczy. Czasem tylko widok psują przeszkody skateparkowe, choć triki jakie ładuje na nich Ronnie są jak najbardziej zacne.

Blind – What If? 2005

"Happy Skateboarding" to hasło, które najlepiej obrazuje jazdę naszego bohatera. Przyznam, że jak po raz pierwszy zobaczyłem ten przejazd to myślałem, że oczy wyjdą mi z orbit zwłaszcza pod koniec jego przejazdu. Nie wiem jak to nazwać, chyba po prostu – majstersztyk! Aha, Ronnie znów skacze ze schodów!

Blind – The Blind Video 2009

W warstwie merytorycznej, czyli trikowej part jest utrzymany w podobnym klimacie. Zmienia się to, że do starszych numerów dochodzą te jeszcze bardziej zakręcone technicznie, a Ronnie sprawia wrażenie stanu totalnej spójności ze swoją deską. Dla miłośników dobrych styli pozycja obowiązkowa, nie wymagająca rekomendacji. Nagraj taki part w wieku 35 lat to będziesz gość! Dziękuję, dobranoc.

Jeżeli chcielibyście się jeszcze więcej dowiedzieć o RC, to zapraszam po wyczerpujący wywiad na Caught In The Crossfire.

txt: Wiktor Stasica

Published in Videofolio

Comments are closed.