Skip to content →

Emerica Trans Em „Blueprint”

blueprint.jpg

Tekst, który właśnie czytacie jest początkiem cyklu artykułów – prezentacji, dotyczących moim zdaniem bardzo ciekawego zjawiska jakim jest współpraca różnych firm skate’owych, pomiędzy sobą, a także w kooperacji z artystami reprezentującymi najrozmaitsze formy sztuki. Wynikiem takich projektów są produkty, które chętnie kupujemy, ponieważ są inne niż wszystkie a na dodatek mają w sobie to „coś”… Zdarza się, że nie zawsze jesteśmy świadomi tego typu akcji, o czym przekonałem się na własnej skórze już wielokrotnie. Poza tym chyba fajnie jest wiedzieć coś więcej na temat ciuchów, desek, butów i innych gadżetów, w których śmigamy na co dzień, aby wyłowić z całej masy skate’owych produktów prawdziwe smaczki, a.k.a. „prawdziwki”:) Dlatego też kończe przedmowe i do dzieła….

Na pierwszy ogień, idą buty jednej z najbardziej zasłużonych firm w skate branży czyli Emerica. Wybrałem model Trans Em „Blueprint” z kilku względów.

Po pierwsze buciki te są w 100% przeznaczone na deskorolkę, są lekkie bez zbędnych udziwnień i mają klasyczny kształt.
Posiadają:
– pompowany język przyczepiony gumkami utrzymującymi go na środku
– gąbkowy kołnież
– wkładkę STI Foam, zapewniającą komfort i chronią przed urazami stopy
– podeszwę gumową 400 NBS
– potrójny szew z przodu buta, który najbardziej narażony jest na przetarcia
– szew wokół całej podeszwy;

Po drugie, buty powstały we współpracy z wszechstronnym pro skaterem, jeżdżącym dla zajawkowej brytyjskiej firmy Blueprint – Vaughan Baker’em, dla której jednocześnie tworzy bardzo ciekawe i oryginalne grafiki.

„Odkąd pamiętam, malowałem obrazy jak byłem jeszcze dzieckiem, głównie moich zabawek i ulubionych bohaterów z komiksów i bajek, jednak kiedy zacząłem jeździć na deskorolce, zmieniło się to w tworzenie skateowych logo i przedstawianie ludzi jeżdżących na deskorolce” – Vaughan Baker.

Ten skate-artysta, bo tak chyba możemy go nazwać, swoją przygodę z deskorolką zaczął  w 1991 w Worcester, śmigając z bratem i wujem. Podobnie jak na deskorolce nasz główny bohater jeździ w każdym terenie, przekłada się to na jego twórczość, gdyż tworzy przy użyciu wielu technik i materiałów, czerpiąc inspirację z twórczości swoich ulubionych artystów, do których zaliczani są: Warhol, Dali, Picasso i Schiele. Obecnie większość czasu spędza w Londynie, gdzie tworzy i wystawia swoje prace. Jest członkiem elitarnej grupy Outcrowd Collective.

Ok, ale wracając do samych bucików, to Biorąc do ręki pudełko tych Trans Em’ów od razu stykamy się z twórczością Vaughana Bakera. W środku natomiast oko cieszą buty z wzorami jego autorstwa, w kolorze chyba najbardziej kojarzonym z Emericą….złotym. Ta wersja Trans Em’ów zaopatrzona jest w pozłacany gadżet mocowany na sznurówkę. Metka na języku złotą nicią sygnuje Vaughana Bakera i jego rodzimą firmę Blueprint.
Od razu zaznaczam, że nie jest to jakieś abstrakcyjne dzieło, gdyż wszystkie materiały ( hemp i zamsz ) świetnie komponują się z akcentami artysty, a sam but idealnie nadaje się zarówno do chodzenia jak i na deske(no może poza tym pozłacanym sznurówkowym gadżetem, który sam w sobie jest ładny, ale na bucie….sam nie wiem, wygląda trochę kiczowato).

Nie wiem jak wam, ale mnie w sumie podoba się taki pomysł na deskorolkę. Wbrew pozorom skateboarding i sztuka mają ze sobą wiele wspólnego i jak widać goście z Emerica dostrzegli to promując artyste a przy okazji, wiadomo…zarabiając na tym jakiś „grosz”:). Każdy na tym skorzystał: Blueprint bo akcja promuje ich deski, Emerica bo mają niepowtarzalne buty, w pewnym senie małe dzieło sztuki, a sam artysta (poza kontrowersyjnym aspektem komercyjnym) uzyskał nowe środki wyrazu. Deskorolka natomiast po raz kolejny pokazuje że nie ma w niej granic, i nie mam tu na myśli jedynie kwestii wymyślania nowych trików…..Stay Gold.

Aha jak kogoś zainteresuje cała ta akcja to odsyłam do poniżych linków

Bucik z samego źródła:

http://emericaskate.com/shoes/trans-em/brown-black-tan/

wywiad z Vaughanem Baker’em:
http://emericaskate.com/news/2007/05/02/emerica-blueprint-vaughan-baker-contest/

próbka jego możliwości
http://www.blueprintskateboards.com/feature.php?id=82

projekty grafik deskorolkowych:
http://www.blueprintskateboards.com/feature.php?id=57

i na koniec galeria jego prac
http://www.outcrowdcollective.com/blog/vaughanbaker.html

Published in News - Video

Comments are closed.